A Világbajnokság Csapatai: Irán
Megvolnánk az A csoporttal, ezt követi a B, ahol egy erős csapat mellett három feltörekvő, és egyáltalán nem veszélytelen válogatott van még. Most azzal az Iránnal kezdünk, akiket a leginkább leírnak a fogadóirodák és a szakértők.
Carlos Queiroz, a csapat szövetségi kapitánya szeptemberben ült le ismét a kispadra, miután Dragan Skocic, a korábbi mester 18 mérkőzés után felállt onnan. Mindezt néhány hónappal a VB startja előtt…
A válogatottnak ez lesz a hatodik VB-je, korábban 1978-ban, 1998-ban, 2006-ban, 2014-ben és 2018-ban kvalifikálták magukat a legjobb 32 közé. A csoportból tovább még egyszer sem jutottak, az eddigi öt világbajnokságon összesen van kettő győzelmük.
A múlt ebből a szempontból tehát nem annyira dicső, de ezen most változtathatnak, tekintve, hogy a B csoport talán hozható még Iránnak is. Ha nagyon kijön nekik a lépés…
Más szempontból a múlt nagyon is dicső, Irán legjobbjai háromszor nyertek Ázsia-kupát, 3-szor Ázsiai játékokat, háromszor ECO-kupát, de ez tényleg mind a múlt része, legutóbbi nagyobb sikerüket 2004-ben érték el, amikor az Ázsia-kupán harmadik helyen végeztek.
Az út a VB-ig
Ázsiából sem olyan egyszerű kijutni a VB-re, itt is több szakaszon keresztül megy a csata, és Irán szinte tökéletesen teljesített. Az első szakaszban ők még nem vettek részt, viszont a másodikban már igen. Irakkal, Bahreinnel, Hong Konggal és Kambodzsával kerültek egy csoportba, mondanom sem kell, a legnehezebb ellenfél Irak volt. Imponáló mérleget hoztak össze, hat győzelem mellett kétszer kaptak ki, rúgtak 34 gólt és csak 4-et kaptak, mehettek a harmadik szakaszba.
Ahol már voltak kemény ellenfelek: Irak ismét, mellettük az Egyesült Arab Emírségekkel, Szíriával, Libanonnal és Dél-Koreával kellett megküzdeni. Bár a legtöbben Szonékat tartották favoritnak a csoportgyőzelemre, ez Iránnak sikerült, két ponttal előzték meg Paulo Bento együttesét, köszönhetően annak, hogy az Emírségek az utolsó fordulóban megverték őket, míg Irán hozta saját meccsét.
A házi gólkirályi címet Mehdi Taremi és Alireza Jahanbakhsh szerezte meg, mindketten négy gólt szereztek, mögöttük Sardar Azmoun végzett.
A keret tagjai
A mester vegyesen állította össze a keretét, vannak otthon játszó játékosok, és persze sokan külföldön játszanak, a legnagyobb reputációval rendelkező játékosok tartoznak az utóbbi csoportba.
Bár Sardar Azmount beválogatta Queiroz, könnyen lehet, hogy az utolsó pillanatban a Bayer Leverkusen támadója kikerül a keretből, mivel hosszabb ideje sérült volt. És lehet, hogy ez a sérülés nem fog rendbe jönni. Nagyon fontos lenne, hogy a támadó bevethető legyen, ám megkockáztatni azt, hogy még komolyabban megsérüljön, nem kéne, ezt pedig tudja a szövetségi kapitány is.
Szintén nem tudott meghívót küldeni Allahyar Sayyadmaneshnek, aki a Hull Cityben játszik, valamint Omid Ebrahiminek, aki ugyan néhány napja Nicaragua ellen pályára lépett, de ismét megsérült.
Több név lehet ismerős a lenti keretből, látható, hogy itt van Mehdi Taremi a Portóból, Sadegh Moharrami, akit a Dinamo Zagreb együttesében figyelhettünk a BL-ben, valamint meghívót kapott az az Alireza Jahanbakhsh is, aki a Feyenoordban játszik.
A teljes keret:
Kapusok: Alireza Beiranvand (Persepolis), Payam Niazmand (Sepahan), Amir Abedzadeh (Ponferradina), Hossein Hosseini (Esteghlal)
Védők: Sadegh Moharrami (Dinamo Zagreb), Ehsan Hajsafi (AEK Athén), Shojae Khalilzadeh (Al Ahli), Milad Mohammadi (AEK Athén), Morteza Pouraliganji (Persepolis), Majid Hosseini (Kayserispor), Abolfazl Jalali (Esteghlal), Ramin Rezaeian (Sepahan), Hossein Kanaani (Al Ahli)
Középpályások: Saeid Ezatolahi (Vejle), Vahid Amiri (Persepolis), Saman Ghoddos (Brentford), Ahmad Nourollahi (Shabab Al Ahli), Ali Karimi (Kayserispor), Rouzbeh Cheshmi (Esteghlal)
Támadók: Alireza Jahanbakhsh (Feyenoord), Mehdi Taremi (FC Porto), Karim Ansarifard (Omonia), Mehdi Torabi (Persepolis), Ali Gholizadeh (Charleroi), Sardar Azmoun (Bayer Leverkusen)
A szövetségi kapitány
Nagyon érdekes helyzet állt elő a nyáron az irániaknál. Dragan Skocic, a csapatot 2020 óta irányító szakember közös megegyezéssel távozott, tehát az iráni válogatott kevesebb, mint fél évvel a start előtt elvesztette azt az embert, aki segített nekik kijutni. Nem közölték a szövetségnél, hogy miért történt a váltás, csak elkezdték keresni az utódját. Szóba került Ali Daei, a legendás iráni támadó, aki már egyszer vezette a válogatottat, volt még szó Branko Ivankovicról, valamint két helyi szakemberről. Aztán jött a csavar, ismét kinevezték Skocicot, hogy aztán szeptemberben megint felbontsák a szerződését. Teljes fejetlenség, de úgy tűnik, megvan a megoldás: Carlos Queiroz ül vissza a kispadra, aki korábban kereken száz mérkőzésen át volt iráni szövetségi kapitány.
Queiroz neve a focit régóta követőknek ismerősen csenghet, ő volt anno Sir Alex Ferguson asszisztense a Manchester Unitednál, irányította a Real Madridot, valamint a portugál, a kolumbiai és az egyiptomi válogatottat is.
**Az Általános Felhasználási feltételek érvényesek, csupán a maximális bónusz összeg és a % növekedett. Kizárólagosan új játékosok számára elérhető, mivel ez egy Üdvözlő Ajánlat. Érvényesség január 25. végéig.
*F. Feltételek érvényesek! Kattints a "Fogadj most!" hivatkozásra a részletekért
A kulcsjátékos
Természetesen a legmagasabb szinten jegyzett futballistákat tudjuk mi is kiemelni. Mehdi Taremi évek óta a Porto kezdőjében látható, a csatárként, árnyékékként és szélsőként is bevethető játékos a válogatottban eddig 60 mérkőzésen játszott, ezeken 23 gólt szerzett.
A csatárok közül még ki kell emelni Sardar Azmount, aki ugyan a Bayer Leverkusenbe való igazolás óta kicsit lement a térképről, de nem hiába állandó tagja az iráni válogatottnak. A 27 esztendős játékosnak a leginkább az orosz Zenit Szentpétervárban ment a játék, ahol 79 meccsen 52 gólt rúgott, a válogatottban szintén termeli a gólokat, 65 találkozón 41 találatnál jár. Ezért is lenne fontos az ő szereplése.
Harmadikként a támadók közül Alireza Jahanbakhsh-ot kell megemlíteni, a középpályáról pedig Saman Ghoddost, aki a Brentford játékosa. Illetve van itt még valaki: Amir Abedzadeh, aki a szintén futballista Ahmad Reza Abedzadeh fia.
A felfedezett
Az iráni válogatott nem a fiatalokról szól most, nem nagyon láthatunk olyan játékost a keretben, aki közelebb van a 20-hoz, mint a 30-hoz. Ettől függetlenül felfedezhetnek jó néhány játékost, aki nincs szem előtt. A keret nagy része hazai környezetben, vagy kisebb európai bajnokságokban játszik, és egy jó szereplés meghozhatja számukra az áttörést.
Amir Abedzadeh most például a Ponferradina játékosa, egy alacsonyabb ligás spanyol csapaté, míg Shojae Khalilzadeh Katarban, az al-Ahliban játszik. Akire megéri majd vetni egy pillantást, az Ali Gholizadeh, aki Belgiumban légióskodik, viszonylag már magas szinten játszik, de juthat még sokkal feljebb is a középpályás.
Ó, és ott van még Sadegh Moharrami, a Zagreb szélsővédője, aki a középpályán is megállja a helyét. Neki is egy komolyabb szerződést hozhat ez a torna.
A várható kezdőcsapat
Mivel nem tiszta, hogy Sardar Azmoun végül tud-e játszani vagy sem, így egy kicsit gondban vagyunk. Ha tud – és a tippünkben mi úgy számoltunk -, akkor rá fog épülni a csapat, konkrétan ő, Taremi és Jahanbakhsh rohamozhatnak. Az erősebb csapatok ellen ötvédős rendszerben játszhatnak, három belső védővel, két szárnyvédővel. Alapjáraton viszont a 4-3-3-as taktika áll a legközelebb az együtteshez.
Beiranvand – Moharrami, Hosseini, Mohammadi, Hajsafi – Ghoddos, Amiri, Nourollahi – Jahanbakhsh, Taremi , Azmoun
A menetrend
Hétfőn Anglia ellen kezdi meg a szereplését Irán, majd egy másik brit csapat, a walesi következik. A harmadik fordulóban aztán majd az Amerikai Egyesült Államok legjobbjai fognak következni.
Ahogy az irániak, úgy mi is találkozunk ezekkel a csapatokkal, ebben a sorrendben.